Tradičné Čepčenie
Ako Prebieha A Čo Symbolizuje?
Čepčenie patrí medzi klenoty našich svadobných tradícií, bez ktorých sa neobíde ani moderná svadba. Samotný akt čepčenia totižto symbolizuje veľkú zmenu v živote mladuchy, ktorá sa vstupuje do manželského života.
Možno ste ani netušili, že pred dvadsiatym storočím vyzeral svadobný program úplne inak, dokonca trval až tri dni. V tú dobu sa začepčenie nevesty konalo ráno po svadobnej noci, no časom sa tento zvyk spojil s obradom skladania vienka a tak sa posunulo na pol noc.
Ako by malo čepčenie prebiehať? Obrad čepčenia sa tradične vykonával až po prechode nevesty do komory ženíchovho domu alebo domu jeho rodičov. Išlo o udalosť sprevádzanú poverami a
rituálmi, pri ktorej mohli byť prítomné iba vydaté ženy. Nevesta sa mala spočiatku ukrývať, brániť a klásť odpor no napokon poľavila. Ženy spievali mladuche piesne o živote, manželstve zatiaľ čo jej krstná matka upravovala vlasy a zakladala čepiec. Mladíkovi sa založil klobúk, na znak toho, že sa z neho stáva ženatý muž.
Nevesta je začepčená a nadišiel čas, aby ju družba doviedol k ostatným hosťom. Predtým ako neveste sňal partu z hlavy, tri krát sa jej opýtal, či chce nevesta vienok sňať alebo hlávku sťať. A keďže naše zvyky sú naozaj bohaté, tradícia čepčenia mala svoje vlastné podoby v rôznych kútoch Slovenska. V niektorých sa napríklad ženích obliekal do košele, ktorú mu ušila nevesta. Milé
dámy, odvážili by ste sa svojej polovičke ušiť košieľku ?