Creative, Design

Tlač na tričko

Tlač na tričká

alebo polokošeľe, či iný textil realizujeme niekoľkými spôsobmi a technológiami. Druh technológie potlače tričiek závisí od objednaného množstva a použiteľnosti tričiek (prípadne iného textilu). V tomto článku sa Vás pokúsime zasvätiť do možností potlače tričiek.

Sieťotlač:

je to asi najrozšírenejšia a najstaršia technika tlače, ktorá pochádza z Číny (960-1279 nl) a vyznačuje vysokou trvanlivosťou a odolnosťou voči praniu. Tlačí sa buď priamymi farbami, alebo rastrom farbami CMYK. Výhodou sieťotlače sú nízke náklady pri tlači veľkých objemov. (U nás tlač tričiek sieťotlačou už od 50 kusov) Tento typ tlače je najbežnejším spôsobom potlače rôznych reklamných predmetov. Nevýhodou sitotlače sú vysoké náklady pri tlači menšieho počtu kusov. Po potlačení sa tričko vkladá do tepelného lisu alebo sušiaceho tunela, ktorý farbu dodatočne zafixuje pre vyššiu odolnosť.

Digitálna transférová tlač

najbežnejšia a ekonomicky najvýhodnejšia tlač na tričká pri malom počte kusov (potlač už od 1ks). Tlačiarňou, ktorá disponuje solventnými atramentami (vysoko odolné farby) sa potlačí špeciálna transférová fólia, ktorá sa následne aplikuje na textíliu. Pri tejto tlači je možnosť aplikácie laminačnej fólie, ktorá zabezpečí vyššiu trvanlivosť pri praní. Výhodou digitálnej transférovej tlače je potlač plnými farbami vo vysokom rozlíšení (napríklad tlač fotografie na tričko). Nevýhodou je rýchlejšia strata kvality potlačenej grafiky pri praní v prípade, že sa grafika nezalaminuje.

Flex / Flock

Flex a Flock sú špeciálne nažehľovacie fólie, ktoré sa vyrezávacím plotrom upravia do požadovaného tvaru (rôzne nápisy a jednofarebné obrazce, logá) Flex – fólia s gumovým efektom,Flock – semišový efekt. Technika vhodná pre jednoduché označenie tričiek alebo športových dresov menom či číslom alebo jednofarebným logom. Vyrezaná fólia sa špeciálnym vysokotlakovým tepelným lisom nažehlí na textíliu. Pri použití tohto zariadenia je aplikovaná fólia vysoko odolná voči praniu.

Sublimačná tlač

tlač, pri ktorej špeciálne upravená tlačiareň so sublimačnými atramentmi vytlačí grafiku vo vysokom rozlíšení na prenosový (transférový) papier, z ktorého sa pri vysokej teplote a tlaku prenesú farby do vlákien textílie. Používana napríklad na tlač športových dresov. Farby su jasné a veľmi odolné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *