Svadba

Svadobné povery, ktorými sa riadili naše staré mamy

svadobne povery

So svadobným dňom bolo odjakživa spojených množstvo tradícií, povier a rituálov. Niektoré z nich sa zachovali dodnes i keď väčšinou už ani nepoznáme ich pôvodný zmysel. V tomto článku Vám prinášame niekoľko z nich.

Ženích a nevesta sa pred svadbou nesmú stretnúť

Ak ste si mysleli, že dôvod, pre ktorý sa ženích s nevestou nesmú stretnúť pred obradom je,  že to prináša nešťastie, mýlili ste sa. Prapríčina tejto povery pochádza z dôb, keď ešte svadbu dohovorili rodičia. Ak nevesta nepatrila medzi zrovna najkrajšie dievky, jej otec sa obával, že ak sa ženíchovi nevesta nebude páčiť tak od svadby odstúpi.  Tento dôvod sa preniesol aj do tradície zahaľovania tváre závojom, ktorý neveste nastávajúci zloží až po vstúpení do zväzku manželského pred Bohom.

Dokončenie šiat až vo svadobný deň

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo si niektoré nevesty nechávajú neprišitý lem? Kedysi panovalo tvrdenie, že ak si nevesta oblečie pred svadbou kompletnú róbu, zastihne ju veľké nešťastie. Oblečenie by si mala preto skúšať jednotlivo, nikdy nie celé naraz.

Niečo nové, staré, modré a požičané

Použitie niečoho nového symbolizuje nový začiatok spoločného života. Niečo staré má slúžiť ako pripomienka, že i keď sa nevesta vydá na cestu po boku manžela, musí si ctiť tradície. Modré doplnky zas predstavujú lásku a vernosť a niečo požičané predstavuje nevestinu neskúsenosť v spoločnom žití. Zaujímavosťou je, že požičaná vec by nemala patriť šťastne vydatej žene, nosí to vraj smolu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *